devletmemuru

Haberler EĞİTİM KADROLU - 4/B’Lİ - KİT’LER ARASI GEÇİŞ NASIL OLUR?

KADROLU - 4/B’Lİ - KİT’LER ARASI GEÇİŞ NASIL OLUR?

dpud_ozel_dosya

Kadrolu memur: Unvanı önemsiz olmak üzere A Grubu veya B Grubu farkı olmaksızın 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesi kapsamındaki kadrolarda çalışan kamu görevlileridir.

            4/B Sözleşmeli PersonelUnvanı önemsiz olmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/b maddesi kapsamındaki pozisyonlarda sözleşmeli olarak çalışan kamu görevlileridir.

            399 KİT Sözleşmeli Personeli Unvanı önemsiz olmak üzere 399 sayılı Kararnameye kapsamında Kamu İktisadi Kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışan kamu görevlileridir.

       Kadrolu Memurluktan Kadrolu Memurluğa Geçiş

 Kadrolu memurların başka bir kadrolu memurluğa geçişleri ilgilinin çalışmakta olduğu kurumun muvafakati (izni) ile gerçekleşir. (İstifa   gerekmez.)

 

 

      Kadrolu Memurluktan KİT veya 4/B Sözleşmeli Pozisyonlara Geçiş

 Burada personel farklı bir hukuksal statüye sahip bir istihdam türüne geçiş yapmaktadır. Bu durumda bu kişiler ancak kadrolu memurluktan istifa etmek suretiyle geçiş yapabilirler.

İstifa eden kadrolu memur, usulüne uygun istifada 6 ay; usulüne uygunsuz istifada ise 1 yıl boyunca tekrar kadrolu memurluğa dönemez.

 

 

      4/B Sözleşmeli Pozisyondan Başka Bir 4/B Sözleşmeli Pozisyona Geçiş

             Kural olarak 4/B sözleşmeli pozisyondan başka bir 4/B sözleşmeli pozisyona geçişler ancak çalışılan kurumdan istifa ile gerçekleşir. Fakat becayiş, eş durumu, sağlık sebepleri veya şehit eşi durumlarının varlığı halinde bu kişilere istisnai uygulamalar yapılabilmektedir.  Kural olarak 4/B sözleşmeli personelin istifası halinde bu kişiler 1 yılboyunca hiçbir 4/B sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler. Fakat kısmi zamanlı çalışmak, unvan değişikliği, proje bazlı çalışmak, eş veya sağlık durumu gibi sebeplerden dolayı istisnai uygulamalar yapılabilmektedir.

       4/B Sözleşmeli Pozisyondan Kadrolu Memurluk veya Kit Sözleşmeli Pozisyona Geçiş

             Burada personel farklı bir hukuksal statüye sahip bir istihdam türüne geçiş yapmaktadır. Bu durumda bu kişiler ancak çalıştıkları sözleşmeli pozisyondan istifa etmek suretiyle geçiş yapabilirler.

            Kural olarak 4/B sözleşmeli personelin istifası halinde bu kişiler 1 yıl boyunca hiçbir 4/B sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler. Fakat kısmi zamanlı çalışmak, unvan değişikliği, proje bazlı çalışmak, eş veya sağlık durumu gibi sebeplerden dolayı istisnai uygulamalar yapılabilmektedir.

 

 

      KİT Sözleşmeli Pozisyondan Başka Bir KİT Sözleşmeli Pozisyona Geçiş

 

            KİT sözleşmeli pozisyondan başka bir KİT sözleşmeli pozisyona geçişler ancak çalışılan kurumdan istifa ile gerçekleşir.

            İstifa sonrasında tekrar herhangi bir KİT sözleşmeli personel pozisyonuna dönüş için herhangi bir bekleme süresi bulunmamaktadır.

 

 

    KİT Sözleşmeli Pozisyondan Kadrolu Memurluk veya 4/B Sözleşmeli Pozisyona Geçiş

 

            Burada personel farklı bir hukuksal statüye sahip bir istihdam türüne geçiş yapmaktadır. Bu durumda bu kişiler ancak sözleşmeli pozisyondan istifa etmek suretiyle geçiş yapabilirler

            İstifa sonrasında tekrar herhangi bir KİT sözleşmeli personel pozisyonuna dönüş için herhangi bekleme süresi bulunmamaktadır.

www.dpud.org

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile